Проекти за 50-200 млн. долара годишно могат да бъдат реализирани от българските строители в Сочи
19.09.2008 | 02:20 |
1458 |
0
Проекти за 50-200 млн. долара годишно могат да бъдат реализирани от българските строители в Сочи

Представители на големи български строителни фирми ще вземат участие в VІІ Международен инвестиционен форум „Сочи 2014”, предаде Агенция „Фокус”.  Форумът, посветен на изграждането на олимпийското селище и инфраструктурата около него, вчера бе формално открит. Днес започва неговата работна част – очаква се да бъдат направени поредица от презентации и работни кръгли маси, на които да бъдат обсъдени конкретни проекти. Дмитрий Чернишенко – президент на Оргкомитета „Сочи 2014” ще направи презентация „Инвестиционен проект: Олимпиада – 2014 г.”


Българската делегация е ръководена от министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов, който вчера – заедно с премиера Сергей Станишев, проведе две срещи на политическо ниво – с губернатора на Краснодарския регион Александър Ткачев и с министъра на регионалното развитие на Русия Дмитрий Козак. И по време на двете срещи бе изразено желанието на руската страна да работи с български фирми. Българските представители съобщиха, че ще бъде открито постоянно представителство на сдружението „Български строител” в Сочи, за да може да се подготвя участието на български фирми в различни търгове на място. Представителството в Сочи ще бъде ръководено от Николай Наков – изпълнителен директор на дружеството.


В българската делегация участват председателят на Българската камара на строителите Симеон Пешов, Евгени Маринов – главен изпълнителен директор на „Главболгарстрой Холдинг” АД, Димитър Петров – изпълнителен директор на дружеството, Валентин Николов – главен изпълнителен директор на „Промишлено строителство Холдинг” АД, Николай Михайлов и Димитър Атанасов от „Трейс Груп Холд” АД, Димитър Янакиев от „Мидия” и Богомил Спиридонов – от „Енемона” АД.
Ръководителите на строителните фирми бяха категорични, че – ако някой от тях спечели проект в Сочи, ще покани поне още една – две за работа по него. По този начин ще бъде отговорено на конкуренцията на всички големи световни фирми, които ще проявят интерес към участие в строителството в Сочи през следващите пет – шест години. Опитът, който българските фирми ще придобият в Сочи, ще бъде от изключителна важност и за в бъдещата им работа.

Проекти за между 50 млн. и 200 млн. долара годишно могат да бъдат реализирани от българските строителни фирми в Сочи. Тези средства обаче ще могат да започнат да се усвояват едва след около три години. Дотогава ще има участие в търгове и създаване на инвестиционни проекти. Представители на сдружението „Български строител” обясниха, че българските фирми имат капацитет да усвоят проекти дори и до един милиард долара, но ако получат възможност да участват и спечелят търговете за тях. Реалистичните стойности са около 300 млн. – 400 млн. долара.


Българските строители обясниха, че има изискване за банкова гаранция от 30 % от размера на средствата за даден проект. Освен това има още 5 % за участие в търга. Така – ако българските фирми участват в търг за 300 млн. долара, ще им е нужна банкова гаранция от порядъка на 60 млн. долара, а в момента няма българска банка, която може да им даде такава. Българските фирми са се насочили към участие в търгове най-вече в хотелското строителство, ВиК и пътната инфраструктура и телекомуникациите в Сочи.

Доставката на строителни материали е един от най-големите проблеми. Железопътната линия, която достига до Сочи, е натоварена изключително много. Пристанището в Сочи също няма необходимата товаро-разтоварателна техника. В момента в Краснодарския регион се карат около 10 млрд. товари годишно. За успешното изграждане на олимпийското селище и прилежащата инфраструктура е необходимо товарите да нараснат поне четири пъти. Друг огромен проблем е релефът в Сочи. На места върховете на планината достигат до 4 000 м височина, релефът е много труден. В същото време – от планината не могат да се извлекат качествени материали. Това още веднъж става повод за тяхното внасяне отвън. Една от идеите е да се изгради и магистрала до подходите на Сочи.Освен това тук има и природен резерват. Строителите коментираха, че срокът за изпълнение на обектите е много по-кратък от пет години и три месеца, които условно остават до откриването на зимните олимпийски игри през 2014 г. Международният олимпийски комитет (МОК) прави регулярни проверки на обектите и иска тяхното изпълнение в по-кратки срокове.

 

Коментари
Добави коментар
[:success:][not-good]:)[:bravo:][no4][:stupid:][:smoke:][:wall:][partners][:tongue:]
Още
[ohluff][:piene:][funy][:king:][:cheers:][:love:][love][:thanku:][comp][:driver:][stars][molq][nankam][googd2][jega][:hammer:][:drunk:][fokusi][buket][sunny][:banana:][:rtfm:][eat][:pipe:][:slap:][shock][dalavera]thinkingsmileangry-faceremontcaffe[:chinovnik:][flag][:vreme-za-more:]
Код за сигурност: