Жените, заети в агросектора, постоянно доказват, че еднакво добре „жонглират” със задълженията и във фермата, и в семейството, при това без да пренебрегват себе си и външния си вид. Доказателство за това е чаровната гъркиня Катрин Калига, с която се запознахме при посещение на семейната им овцеферма Avdanas в Тесалия заедно с други агрожурналисти от ЕС.
Вижте цялата ни рубрика: ДАМИТЕ В СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО
Със съпруга си Михалис се грижат по биологичен начин за 350 овце от местната порода Хиос, която се слави с внимателно подбрана генетика и високи добиви. Началото е поставено през 2012 г. от дядото Янис с 40 овце. За съжаление, 4 години по-късно той умира и управлението на фермата е поето от двамата млади, които са ветеринарни лекари по образование.
Стопанството не е голямо – простира се едва на 1 ха. Михалис наема още 7 ха за допълнителна паша и още 11 ха за отглеждане на фураж, като люцерна и пасищен райграс. Останалото се купува, като условието е фуражите да имат сертификат за биологично земеделие. На този етап фермерите предпочитат да инвестират в модернизиране на инфраструктурата и подобряване на продуктивността вместо в земя.
Овцете се хранят основно в обора с обща смесена дажба, съдържаща силаж от царевица и люцерна, сено и слама, соев шрот, концентриран фураж. Дажбите се изготвят с помощта на експерт и са 4 различни в зависимост от етапа на развитие и възпроизводство, през който минава всяко животно.
Въпреки че фермата е заобиколена от планински пасища, овцете не пасат свободно. Те се пускат навън от март до юни за половинчасова разходка с цел подобряване на хуманното отношение и производствените параметри. Грижейки се за доброто състояние на животните в гръцките типични горещини, сградата е построена на планински склон, така че пряката слънчева светлина през лятото да не стига до нея и да има непрекъснат полъх на планински вятър.
Ето какво още ни сподели Катрин, докато държеше на ръце последното си, няколкомесечно бебе. Затова разговорът ни беше кратък, но пък вдъхновяващ.
Занимавам се основно с всички ветеринарни дейности. Разбира се, помагам при доенето и храненето на животните, когато се налага.
Грижата за животните и най-вече за агнетата.
Това, че съм жена ми, позволява да върша работата си по-добре. Ние сме по-издръжливи и работим с внимание към детайла.
Основният проблем е стойността, на която се изкупува продукцията ни. Притесняват ни още климатът и недостигът на работна ръка.
Смятам, че би било по-ефективно, ако се субсидират нивата на производство, а не действителният брой добитък.
Обичам работата си. Ако не го чувствах по този начин, нямаше да съм тук.
Обикновено водим децата тук. Много им харесва. В социалните мрежи редовно публикуваме снимки на нашите две момчета и едно момиче как хранят животните и помагат с други дейности.
Работим за увеличаване на животните до 500 бройки. Все още не практикуваме изкуствено осеменяване, но това е нещо, което искаме да правим за в бъдеще. Искаме да разширим и доилната зала, за да може да удвоим броя на животните, които доим наведнъж.
Не спирайте и не се отказвайте. Жените управляват света!
Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.
Следете темата и на cap4us.agri.bg